Kibővült a hadigondozotti ellátásra jogosultak köre

1730

Egy új törvénymódosítás még szélesebb körre terjeszti ki a hadigondozásra jogosultak körét.

A rendelkezés a második világháborúban elesett, eltűnt és hadifogságban elhunyt katonák és munkaszolgálatosok özvegyeinek és árváinak jelent támogatást. Továbbá azoknak, akiknek férje, édesapja 1938. november 2-a és 1945. május 9-e között a volt magyar királyi honvédség és csendőrség kötelékében szolgált. Függetlenül állományviszonyától és rendfokozatától, és attól, hogy a II. világháborút lezáró Párizsi Békeszerződés következtében más ország állampolgárává vált.

Kiknek jár?
A hadigondozotti jogosultság ezentúl azon magyar állampolgárok – volt hadiárvák, volt hadigyámoltak és volt hadigondozott családtagok – számára is jár, akiket 1949. január 1-jét megelőzően nyilvántartásba vettek, azonban pénzellátását nagykorúvá válása miatt, vagy 1949-ben politikai okból megszüntették, kérelmét elutasították, vagy kérelmét politikai okból elő sem terjesztették.
Azok a hadiözvegyek is a gondozottak körébe kerülnek, akiknek férje Magyarországról vonult be, de – lakhelyváltozás nélkül – jelenleg más ország állampolgára.

A járadék összege
A járadék megegyezik az eddigi hadigondozotti ellátásra jogosultak havi rendszeres járadékának összegével, mely az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 30 százaléka.

Hol igényelhető?
A rendszeres havi járandóság a kérelmező lakóhelye szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalában igényelhető.

A szükséges papírok
Az eljárás során a jogosultság hadi eredetét egykorú szolgálati, katonai, kórházi iratokkal és hatósági igazolásokkal, ezek hiányában más hitelt érdemlő módon kell igazolni. A járási hivatal a kérelemről határozattal dönt, amelynek alapján a kérelmező lakóhelye szerint illetékes kormányhivatal fogja a járadékot folyósítani, a nyugdíjjal együtt, illetve ennek hiányában önállóan.