10 éve, 2016-ban nyitotta meg kapuit új solymári közösségi színtérként a Svábház. Első évtizede után hamarosan új gazdája lesz az intézménynek, de eredeti küldetése változatlan. Április 18-án a Svábház születésnapot ünnepel, amire szeretettel várják a solymáriakat!
A Svábház épülete egy tipikus sváb lakóházat mutat be, udvarral és gazdasági épülettel, programjai pedig elsősorban a német nemzetiség hagyományait, szokásait, életét ismertetik meg és éltetik. A ház az Apáczai Csere János Művelődési Ház közösségi színtereként működik, a kezdetek óta Hartmann Hellebrandt Hilda kezei alatt, aki sajátjaként viselte gondját a Svábháznak, és elkötelezetten óvta a nemzetiségi hagyományokat, programok széles palettáját kínálva a közönségnek.
A tíz év megünneplésére április 18-án, szombaton 18 órától remek alkalom lesz, amikor is régi fotókból összeállított, szabadtéri kiállítás várja a látogatókat a kertben, és anekdotákat is hallgathatunk a ház egykori lakóiról.

19 órától egy könyvbemutatóval folytatódik az este: a Svábház rendszeres vendége Ritter György történész, aki a kitelepítést átélt generáció emlékeit, elbeszéléseit gyűjtötte egybe két vaskos kötetbe. A nem csupán helytörténeti jelentőségű, Végszó címet viselő könyvet Fuchs Sandra Titanilla mutatja be.
Új munkatárs a láthatáron

Hartmann Hellebrandt Hildának, aki mintegy három éve már nyugdíj mellett dolgozik a Svábház kulturális referenseként, szeptemberben lejár a munkaszerződése, és várhatóan visszavonul, ezért elkezdték keresni az utódját. Szerkesztőségünk úgy tudja, hogy előrehaladott egyeztetések folynak az ügyben a solymári Bacs Fannival, aki pedagógia szakos bölcsész szakember, aktívan táncol a Reményi Margit Táncegyüttesben, és mind elődje, mind az NNÖ támogatását élvezi.
A váltás pontos idejéről és módjáról cikkünk megjelenése idején még nincsenek hírek. A leendő intézményvezető terveiről és a Svábház jövőjéről is olvashatnak később itt, a Solymár online portálon.
Addig is nézzenek bele a 10 évvel ezelőtt , 2016 áprilisában készült videóba a Svábház megnyitásáról.
Sólyom Ági, Solymár online




















