1989. november 20-án fogadta el az ENSZ Közgyűlése a Gyermek jogairól szóló, New Yorkban kelt Egyezményt, melyet a Magyar Országgyűlés az 1991. évi LXIV. törvénnyel hirdetett ki, így hazánkban is az államnak minden tőle telhetőt meg kell tennie, hogy ebben az Egyezményben foglalt összes jog minden gyermeket megillessen Magyarországon.
November 20. napja a gyerekek jogainak világnapja.
A világon ma 196 ország fogadta el a Gyermekjogi Egyezményt (csak az Amerikai Egyesült Államok nem), azonban a Föld különböző részein nagyon eltérő feltételek és életkörülmények vannak, amelyek alapvetően meghatározzák a gyerekek (és a felnőttek) életét és lehetőségeit. Alapvető jogaik azonban mégis minden gyermeket azonos módon illetnek meg, arra való tekintet nélkül, hogy hol és milyen körülmények között él, milyen nemzetiségű, milyen nyelven beszél, milyen a bőrszíne vagy a vallása, hogy fiú-e vagy lány, vagy esetleg valamilyen fogyatékossággal él.
Védelem-Ellátás-Részvétel
A gyermekek biztonságának védelme, többek között a bántalmazás minden formája, az elhanyagolás és a kizsákmányolás elleni védelmet jelenti. Ide tartozik például a menekült gyermekek speciális védelme, a háborús konfliktusokban való részvétel, a szexuális kizsákmányolás valamint a gyermekmunka tilalma.
A gyermekek alapvető létszükségleteinek biztosítása, amely az egészséges testi és lelki fejlődésükhöz szükséges, például megfelelő táplálék és egészségügyi ellátás biztosítása, vagy az alapvető oktatáshoz való jog.
A gyermekek képességeik fejlődésével egyre inkább képesek dönteni és aktívan részt venni egy közösség életében. Az egyezmény biztosítani kívánja számukra az információhoz való, a gondolat-, vallás-, lelkiismeret-, valamint a véleménynyilvánítás szabadságát és az egyesüléshez való jogot.
Míg az Egyezmény a gyermekjogokat az elmúlt évtizedekben kizárólag az offline térre vonatkozóan fogalmazta meg, addig az internet és a technológiai fejlődés időközben jelentősen alakította a gyerekek jogainak érvényesülését. A globális járványügyi veszélyhelyzet lendületet adott ennek az elmúlt évben: az oktatás, a társadalmi interakciók és a szolgáltatásokhoz való hozzáférés az online térbe került, ami súlyosbítja a digitális szakadékot a világ számos részén.
Óriási előrelépés történt tehát a gyerekek érdekében, mikor is hivatalossá vált, hogy a gyerekjogok az online térben is érvényesek, és az alapelvek nagy része egyformán alkalmazható a digitális környezetben is.
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány szakemberei összefoglalták mit tehet a szülő az online térben a gyermekekre legfenyegetőbb veszélyhelyzet ellen, a szexuális nevelés érdekében:
- a szexuális nevelést pici kortól, a gyerek életkorának megfelelően biztosítja, ez segíti elő azt, hogy aztán reális és korának megfelelő ismeretei legyenek a testről, szexualitásról, saját énjéről és fejlődéséről. Ez a bizalmi légkör biztosíthatja azt is, hogy a gyerek merjen kérdezni, ahogyan azt is, hogy tudja, hogy ha számára nem megfelelő tartalommal találkozik, azt jelezheti szülőjének, vagy a hozzá közel álló bizalmi felnőttnek,
- az okoseszközökre letölt szűrőprogramokat, elmagyarázza a gyereknek, hogy hogyan működik és miért fontos a használata,
- érdemes szülőként beszélgetni arról is a gyerekkel, hogy mi lesz ha esetleg pornó tartalommal találkozik, akár elképzelt szituációk lehetséges forgatókönyveit (pl. barát mutat pornó tartalmat telefonon, közös chattcsoportban többen erről beszélgetnek stb.). Az ilyen beszélgetések segíthetnek egyrészt abban is, hogy konkrét helyzetekre tudjon reagálni, másrészt abban is, hogy a nemet mondás témaköréről elinduljon egy beszélgetés.
- a gyerekek számára nem feltétlenül világos, hogy amit egy pornófilmben látnak, az nem felel meg a valóságnak, hogy a szex nem az, amit a pornófilmekben mutatnak, így érdemes arról is beszélni, hogy nem kell megfelelni sem annak a testképnek, sem pedig annak a viselkedésnek, amit ott láthat.
Evidens, hogy a gyerekeknek a család, az otthon, az iskola vagy a helyi közösség kínálja a legnagyobb biztonságot, azt viszont a mai napig tabuként kezeljük, hogy ugyanitt éri őket a legtöbb, és esetenként a legsúlyosabb bántás is.
SolymárOnline