Óraátállítás a hétvégén

274
Óraátállítás a hétvégén
Illusztráció: RUMedia.hu

Az Európai Bizottság még 2018. szeptember 12-én nyújtotta be az évszakokhoz kapcsolódó óraátállítás megszüntetéséről szóló irányelvjavaslatot, amelynek fő elemei az évi kétszeri óraátállítás megszüntetése minden uniós országban és egy olyan rendszer létrehozása, amelyen keresztül az uniós országok bejelenthetik, ha meg kívánják változtatni a standard idejüket, mely javaslat elfogadása esetén az irányelv megszüntetné az Európai Unióban az évente kétszeri óraátállítást, azaz a téli és a nyári időszámítást.

Az Európai Parlament 2019. márciusában fogadta el a javaslattal kapcsolatos álláspontját, és képviselői megszavazták, hogy 2021-től megszűnjön a téli és nyári időszámítás. Ahhoz azonban, hogy a jogszabály hatályba léphessen, a Tanácsnak is egyet kell értenie.

Végleges döntés mindezidáig nem született, amit nem sietett az a tény sem, hogy a döntés meghozatalára vonatkozóan nem tűztek ki határidőt.

A jelenleg hatályos irányelv, -amely egy órás átállással hosszabbítja meg a nyári nappali órák számát- 2001-ben lépett hatályba. Ez kimondja, hogy a nyári időszámítást használó tagállamokban március utolsó vasárnapján kell átállítani az órát, majd október utolsó vasárnapján kell visszaállni a standard időre (ez a téli időszámítás).

A tagállamok szabadon megválaszthatják, hogy melyik időzónát kívánják használni. Jelenleg három ilyen standard időzóna van az EU-n belül:

  • nyugat-európai idő: Írország és Portugália
  • közép-európai idő: az e földrajzi térségbe tartozó 17 tagállam, köztük Magyarországgal
  • kelet-európai idő: Bulgária, Ciprus, Észtország, Finnország, Görögország, Lettország, Litvánia és Románia.

Most vasárnap, október 27-én tehát hajnali háromkor állnak át okos eszközeink hajnali kettőre, és miután 1 órával többet pihentünk, reggel érdemes a ház többi óráján is visszatekernünk az időt.

SolymárOnline