Csalók, adathalászok, zaklatók és pedofilok – A biztonságos internetezés

1140

Egy globális kampány részeként, ma már több mint 60 országban – köztük Magyarországon is – megrendezik a Biztonságos Internet Napját. A február 6-i esemény célja, hogy felhívja a szélesebb közönség, ezen belül is elsősorban a fiatalok és gyermekek figyelmét a mobiltelefonok és online technológiák tudatosabb és biztonságosabb használatára.

Ismert tény, hogy a gyermekek, fiatalkorúak – főként pihenés, kikapcsolódás céljából – szabadidejük nagy részét internetezéssel töltik a számítógép előtt. Az iskolai programjaink során is megdöbbenve tapasztaljuk, hogy már az alsós kisgyerekek is rendszeres Internet használók, naponta gyakran órákat „lógnak a neten”. A gyerekek jól kiismerik magukat a világhálón, a szülők pedig gyakran nem is tudják, hogy miféle veszélyeket rejt a virtuális világ. Csalók, adathalászok, zaklatók és pedofilok prédái lehetnek a gyermekek.

Fontos, hogy a szülők, tanárok rendszeresen beszélgessenek a gyermekekkel internetezési szokásaikról és arról, hogy miként lehetnek online is biztonságban. Ehhez adunk most néhány tanácsot:

  • Kérdezze meg a gyermeket, hogy milyen honlapokat szeret nézegetni és milyen célból!
  • Kérdezze meg, mit tesz az adatai védelme és a biztonságos internetezés érdekében! Előfordult-e, amikor úgy érezte, hogy bántja vagy zavarba hozza egy információ, beszélgetés, kép vagy videó? Beszélgessen vele arról, hogyan előzheti meg legközelebb ezeket a helyzeteket, illetve mit tehet ilyen esetekben!
  • Gondolja végig, mire használja az internetet Ön és mire a gyermek! Van olyan tevékenység, amit felnőtt és gyermek együtt végezhetnének az interneten?
  • Kérdezze meg a gyermeket, tudja-e, hogy baj esetén hova fordulhat, amennyiben olyan tartalomra bukkan, amely pedofil, erőszakos, idegen- és fajgyűlöletre uszít, drogfogyasztásra csábít vagy hozzájárulása nélkül sértő módon hozzáférhetővé tett tartalomra vagy egyéb sértő tartalomra bukkan.
    Ilyen esetekben a BIZTONSÁGOS INTERNET HOTLINE-tól kaphat segítséget:
    Ők a bejelentés feldolgozása után megvizsgálják, hogy illegális-e a tartalom és szükség esetén értesítik a rendőrséget. Így megelőzhető, hogy mások is rátaláljanak az adott oldalra, bejegyzésre.
    Amennyiben tanácsra, lelkisegélyre van szüksége (akár névtelenül is), forduljon a KÉK VONAL GYERMEKKRÍZIS ALAPÍTVÁNYHOZ (www.kek-vonal.hu)!
    A honlapon keresztül chatelni lehet velük, de a 116-111-es számon, telefonon elérhetőek éjjel-nappal.
  • Beszéljenek az internethasználatra vonatkozó szabályokról! Az időkereten túl ez tartalmazza a másokkal szembeni helyes magatartást, valamint az internetes játékok használatára vonatkozó szabályokat! Fontos, hogy a gyermek minden esetben a korosztályának megfelelő játékkal játsszon. Erre vonatkozóan az un. PEGI besorolás tájékoztatja a szülőket, tanárokat, amely jelzi, hogy egy játék vagy film mely korosztálynak készült.
  • Ne feledjék, az internet nem csak veszélyeket rejt magában, hanem számos lehetőséget is biztosít! Fedezzék fel ezeket és motiválja a gyermeket a kreatív, hasznos internethasználatra!

Az internet nélkül kétségtelenül bonyolultabb lenne életünk. Egyszerűbbé, de veszélyesebbé is vált a virtuális világ.
Néhány egyszerű tanács betartásával – melyet a gyermekek mellett a felnőttek is alkalmazhatnak – jelentősen növelhetjük az internetezés biztonságát:

Általános szabályok

  • Sohase maradjunk bejelentkezve a számítógépen, ha nem használjuk, mert bárki a mi nevünkben írhat levelet vagy felhasználhatja a személyes adatainkat!
  • Soha ne jelöljük be a jelszó megjegyzést!
  • Ne adjuk meg a mobilszámunkat!
  • Bármely oldalnál a lehető legkevesebb adatot adjuk meg magunkról!

Chatelés

  • Személyes kérdésekre ne válaszoljunk!
  • Elérhetőségünket ne adjuk meg idegeneknek! (mobilszám, lakcím)
  • Bankkártyánk számát, jelszavát soha ne adjuk meg senkinek!

Regisztráció

  • Csak a feltételen szükséges mezőket töltsük ki!
  • Minél személytelenebb elérhetőséget adjunk meg!

Email

  • Ismeretlen feladótól érkezett leveleket soha ne nyissunk meg, töröljük nyugodtan.
  • A banktól érkezett levelekre ne válaszoljunk, ha adatokat kérnek, ne adjuk meg azokat! Személyesen intézzük el ügyeinket a banknál!

Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály