Az Apáczai Csere János Művelődési Ház minden évben arra törekszik, hogy helyi illetőségű, vagy solymári kötődésű művészeket is bemutasson, és alkotásaikkal méltó módon ünnepelje meg a Magyar Kultúra Napját. Nagy öröm, hogy idén egy fiatal designer hölgy tölti be ezt a szerepet, Oláh Anna, az ANNA AMELIE márka tervezője.
Solymár központjának egyik kis utcájában áll egy ház, hófehér falazott kerítésén jellegzetes, az ötvös mesterséget jelképező vakolatdíszítéssel. Ebben a házban nőtt fel Oláh Anna.
„Meghatározó a gyermekkorom, a vidéki környezetben töltött évek – emlékezik vissza. – Imádom Solymárt, a természetet. Az alsó tagozatot A Fészek Waldorf Iskolában végeztem. Meggyőződésem, hogy az ott megtapasztalt szabadság, a világra való nyitottság nélkül ma nem lennék az, aki vagyok. Édesapám, Oláh Sándor, ötvös iparművész, édesanyám Szépfalvi Anna, Tessalonikiben végzett festőművész. Beleszülettem ebbe a légkörbe, folyton rajzoltam, vagy találtam valami kreatív elfoglaltságot szüleim műtermében.”
Magától értetődő volt, hogy később a Rákóczi Gimnázium rajz tagozatára jelentkezett. Az a tudatosság, mondhatni fanatizmus, ahogy az Iparművészeti Egyetem textil szakára készült, már kevésbé. 2 éven át különböző rajziskolákban, előkészítőkön képezte magát, volt olyan időszak, hogy hétfőtől szombatig reggeltől-estig. Meg is lett az eredménye: elsőre felvették.
Anna álmodozó típus, az ANNA AMELIE márkanevet is úgy találta ki, hogy képzeletbeli, Champs Elyseées-n lévő üzletének keresett illő elnevezést. De nem csak álmodozik: az egyetem BA diplomájának megszerzése után úgy döntött, kipróbálja magát „élesben” és felépít egy márkát.
„2010-ben az AA első kollekciójának bemutatójára 110 meghívót küldtünk ki. Száz vendég jött el, és minden táskát megvásároltak. Ezek után nem volt kérdés, hogy jó úton járok-e!”
A valódi alkotómunka, a tervezés, a saját kezű kivitelezés csak egy része a rengetegféle, anyagbeszerzéssel, reklámmal, sajtó-kommunikációval, eladással járó feladatnak, amit Anna asszisztense, Waldron András segítségével tart kézben.
Az azóta elkészített számtalan kollekció, többezer eladott táska, és szakmai elismerések után tavaly megnyílt a négy tervezőtárssal közös üzlet, a Punch. A különféle designtermékek – ruhák, kalapok, ékszerek és táskák (öt divatmárka egy helyen) – harmonikusan megférnek, egymást erősítik, miközben a tervezők saját törzsközönsége, kapcsolatrendszere is megsokszorozódik.
A kiállításon más oldalról is bemutatkozik.
„Nagyon örülök a solymári felkérésnek!” – mondja. – „Megtisztelő, hogy rám gondoltak. Egy olyan anyagot mutatok be, ami még sehol nem szerepelt. A rajzolás, ezek az egyvonalas grafikák – amikre most a súlyt fektetem – gyerekkorom óta végigkísérnek. Egyfajta ujjgyakorlatok ezek, hagyom, hogy fussanak a vonalak, elindul egy gondolat, egy valós élmény, vagy film, zene hatására, majd összeállnak, életre kelnek, megszületik egy történet a papíron. Egyik kedvenc témám a különféle házak városok rajzolása, ahol minden ablak mögé emberi sorsokat képzelek el. A másik az emberi test, az emberi fej, annak szerkezete, a folytonos kísérletezés, hogyan lesz egyre életszerűbb az ábrázolás egy-egy elkapott vonallal. A rajzolás belső utazás, terápia számomra, de közben a tárgytervező-fantáziám is beindul, és 3D-s inspirációkat is kapok általuk. Az ösztönös így válik tudatossá. Minden összefügg.”
Anna jelenleg Hollandiában élő, szakmabéli testvérével közös vállakozást tervez. Azt mondja, lehet, hogy a közeljövőben teljesen új, alternatív alapanyagokból készít majd táskákat.
„Az ember folyton változik, egyre letisztultabban látja a dolgokat. A fogyasztói társadalom haldoklik, a divat kultusszá válása nem jó irány. A nagy eredmények nem pénzben mérhetők. A folyamat a lényeg, honnan hova jutunk, ahogy nekem is újra kell gondolnom a nagy bőr-imádatomat a környezettudatosság fényében. Ugyanígy a szépség fogalma is átértékelődött számomra. Fontos, hogy testi lelki harmónia, „szépség” vegyen körül, azt közvetítsem, legyek önazonos és örömet szerezzek vásárlóimnak a táskáimmal. Hiszem, hogy a művészek papok és papnők, akiknek kötelességük ez a közvetítői szerep, nem véletlenül kapták a tehetséget.”
Tisztelettel meghívjuk Önt, családját és barátait 2018. január 20-án, szombaton a
Magyar Kultúra Napja
tiszteletére rendezett programjainkra.19 óra
Ünnepi köszöntőt mond Lőrincz Beáta, képviselő, a Közművelődési Bizottság elnöke.
Balogh Istvánné, könyvtárvezető kihirdeti a 2017. évi novellapályázat eredményeit.Oláh Anna (ANNA AMELIE) designer
Személyiség rétegek
című kiállításának megnyitója
zenés performance-szal, melynek közreműködője Havai Gábor, gitáros-énekes20 óra
Misztrál együttes
ünnepi koncertA kiállítás megtekinthető 2018. február 1-ig, a művelődési ház nyitvatartási idejében.