A lakások, lakóházak biztonsága évszaktól függetlenül fontos feladat, hiszen egy kis elővigyázatossággal rengeteg kellemetlenség, kár kerülhető el.
Ha otthonában nagyobb pénzösszeget tart, azt mindig tegye biztonságos, mások által nem ismert helyre! Tanácsos lemez vagy pénzkazettát vásárolni. A pontos hely ismerete csak önre tartozik, azt senkivel ne ossza meg – hívja fel a figyelmet a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.
Sok múlik a nyílászárókon
Jellemzően a nyílászárókon keresztül történik a betörés, ezért szükséges az első és hátsó ajtók, ablakok megerősítése. Az ajtólap, ajtótok, pánt, zárszerkezet megerősítése acéllemezzel, fémrács szerkezet kialakításával lehetséges. Az ajtóbefeszítés ellen hatékony lehet a hevederzár, amennyiben az megfelelően van kialakítva, lehetőleg falba záródik és jó minőségű a zárszerkezet. Fontos szempont, hogy az ajtó több ponton záródjon. Amennyiben a földszinti ablakokra szerelt biztonsági rácsot túlzásnak érzi, az üvegfelületre helyezett törésvédelmi fólia láthatatlan védelmet biztosít. A fólia mellett további módszerekkel is nehezítheti az ablakon át való bejutást, ilyen a redőny felszerelése vagy az, ha szúrós, áthatolhatatlan akadályt jelentő növényeket telepít az ablak alá. Mindemellett elsődleges, hogy soha ne hagyjon nyitva ablakot, még bukóra sem, akármilyen elérhetetlennek tűnő helyen találhatók.
Gondoljuk meg, hogy mit osztunk meg az interneten
A mobiltelefonok, közösségi portálok elterjedésével akaratán kívül is rengeteg információt szolgáltathat a bűnözőknek. A lakásáról, értékeiről, utazásairól nyilvánosan közölt fényképek pontos információt szolgáltathatnak arról, hogy hol lakik, mikor nem tartózkodik otthon, így egyenesen térképként szolgálhat a bűnözőknek! Biztonsági eszközök (rács, lakat, riasztó, szomszéd) igénybe vételével sokat tehet a bűncselekmények megelőzéséért.
A fényt nem szeretik a betörők
Az őszi, téli hónapokban korán sötétedik, ezért célszerű időzítő kapcsolót, illetve kültéri mozgásérzékelős lámpát felszerelni, amely azonnal jelzi ha bárki az udvarban tartózkodik. Fontos, hogy lakóháza környezetét, az udvart is „téliesítse”, zárja el a kerékpárokat – amennyiben ősszel már nem használja – a fűnyírót, kerti szerszámokat, műszaki berendezéseket!
Ha elmegy otthonról:
- zárja be az ajtókat, ablakokat, kapukat!
- kérje meg rokonát, barátját, megbízható szomszédját lakása, lakóháza ellenőrzésére!
- hosszabb távollét esetén gondoskodjon a postaláda ürítéséről!
- kérje meg szomszédját, hogy figyeljen a gyanús körülményekre, személyekre!
Betörés esetén értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon!