Orrfújás, tüsszögés, torokfájás, köhögés, légszomj, asztma, és még kitudja mennyi kellemetlen tünetet okozhat egyetlen növény. Csekély gondossággal kiirtható lenne és akkor emberek sokasága nem szenvedne a parlagfű virágzása idején. Az sem lenne rossz, ha minden mezőgazdálkodásra alkalmas területet megművelnénk, mert ezzel is nagymértékben csökkenhetne a kártékony növény élettere. Az önkormányzatok sziszifuszi harcot vívnak a gondatlan ingatlantulajdonosokkal, ugyanis az allergén növény irtsa kötelező.
A parlagfű elleni védekezésről tett közzé felhívást dr. Beregszászi Márk, Solymár jegyzője:
Ezúton felhívom a Nagyközség lakosainak figyelmét, hogy az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. Törvény 17. § (4) bekezdése értelmében, a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és azt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
A parlagfű magvai április elejétől kezdődően tömegesen csíráznak. A legintenzívebb növekedési időszaka július hónapban, a virágpor szóródásának legnagyobb tömege július végén és augusztus hónapban történik. Ennek értelmében az ingatlan tulajdonosoknak a parlagfű elleni védekezést június 30-ig végre kell hajtani! Ezt követően kötelesek a parlagfű virágzását, az allergén pollen levegőbe kerülését folyamatosan megakadályozni. A védekezés legegyszerűbb módja a június végétől két-három alkalommal végzett kaszálás, esetleg a vegyszeres gyomirtás. A művelési cél nélküli talajbolygatás csak serkenti az egész szezonban folyamatosan csírázó parlagfű szaporodását.
Felhívom figyelmüket, hogy a belterületi ingatlanok vonatkozásában az önkormányzat jegyzője, az ügyfél előzetes értesítése nélkül végezhet helyszíni ellenőrzést, és parlagfű észlelése esetén a földhasználó (ingatlantulajdonos) költségére azonnali közérdekű védekezést rendel el!
A fentieken túl, a fertőzött terület nagyságától és gyomborítottság mértékétől függően növényvédelmi bírságot kell kiszabni, amelynek összege – belterületen – 15.000 forinttól 5.000.000 forintig terjedhet. A bírság meg nem fizetése esetén a kiszabott összeget késedelmi kamat terheli és adók módjára az állami adóhatóság hatja be.
Kérjük, védekezési kötelezettségüket – mindannyiunk egészségének megóvása érdekében – önként teljesítsék!