Térségünk sokszínű, nemzetiségek lakta vidék. Az itt élő német, szlovák és szerb nemzetiség 1990 után újraéledő hagyományairól nyílik kiállítás április elsején 14:30-kor, a Dr. Jablonkay István Helytörténeti Gyűjteményben.
A megtalált hagyomány címet viselő néprajzi kiállítás ötletét – a tárlatot rendező – Sz. Tóth Judit muzeológus solymári tapasztalatai adták. Aki Solymáron kezdte – mintegy két évtizede – a hagyományőrzés, hagyomány-éltetés és hagyományalkotás jelenségeinek megfigyelését, dokumentálását. Az eltelt idő alatt számtalan kép-, hang- és filmfelvétel született.
A Solymáron készült felvételek a női viseletet, a sváb kötény fényesítését, a mángorlást, valamint a farsangtemetés hagyományát mutatják be. Ezeket is láthatják az érdeklődők az úrnapi szőnyeg sablonjaival, a Ferenczy Múzeumból valamint a környékbeli településekről kölcsönzött tárgyakkal együtt. A kiállítás célja, hogy a helyi értékek mellett a szlovák és a szerb nemzetiség hagyományaiba is betekintést adjon.
A kiállítást Papp Kornélia hagyományéltető óvónő nyitja majd meg, közreműködik Döbrönte Petra – prímtambura, Eredics Vince – harmonika (Vujicsics Tihamér Zeneiskola, Szentendre), valamint a Reményi Margit Táncegyüttes. A tárlat május elsejéig látogatható. A kiállítás anyagát összeállító Dr. Szigetiné Dr. Tóth Judit néprajzos muzeológus pedig április 19-én szerdán, este fél 7-kor tart előadást a bemutatott anyagról és munkája tapasztalatairól, a helytörténeti gyűjteményben.