„A múlt ismerete nélkül nem lehet jövőt, tisztességes emlékezés nélkül pedig nem lehet nemzetet építeni”– köszöntötte Széchenyi István örökérvényű szavaival a hősök napi megemlékezés résztvevőit Balogh Istvánné, az ünnepség műsorvezetője. Majd idézte az 1917. évi VIII. törvénycikk szavait: „Mindazok, akik a most dúló háborúban a hadra kelt sereg kötelékében híven teljesítették kötelességeiket, a nemzet osztatlan, hálás elismerésére váltak érdemesekké. Őrizze meg a késő utókor hálás kegyelettel azok áldott emlékezetét, akik életükkel adóztak a veszélyben forgó haza védelmében.”
Az ünnepi megemlékezés szónoka – Lányi Zsolt nyugalmazott országgyűlési képviselő – beszédében az elismerés hangján szólt azokról a sváb hősökről, akik életüket adták Magyarországért, bizonyítva ezzel, hogy bár származásuk szerint németek, hazájuknak mégis a magyar földet tekintették. Lányi Zsolt emlékeztetett, hogy a magyarság hosszú történetében hányszor kellett súlyos harcok árán kivívni az ország függetlenségét. Gondolatait pedig azzal zárta, hogy együttes erővel, összefogással, közös akarattal a jelenkor kihívásaival szemben is megvédhető a haza.
Több évtizeden át végzett tevékenysége elismeréseként Hamvas Márton Solymárért kitüntetést vett át az ünnepségen Dr. Szente Kálmán polgármestertől, Mentesi József pedig Német Nemzetiségi Díjat Marlokné Cservenyi Magdolnától, a nemzetiségi önkormányzat elnökétől.
A hősök napi megemlékezés végén a tisztelgés koszorúit és virágait helyezték el az emlékműnél. Balogh Istvánné szavait idézve: „Az emlékoszlopnál, amelyen azoknak a solymári hősöknek a nevei ragyognak a napfény aranyló színében, akik helyt álltak a nagy háborúk, a forradalmak és szabadságharcok csatáiban, és életüket adták a hazáért, Solymárért.”
A rendszerváltás óta huszonhatodik alkalommal megrendezett emlékezésen közreműködött a Hunyadi Mátyás általános iskola fúvószenekara (zenekarvezető: Hikisch Zoltán) és versmondói (Czető Szabolcs, Czető Bence és Landauer Gábor), a Solymári Férfikórus (karnagy: Fábián Attila, zongorakísérő: Gerenday Ágnes), a Solymári Huszárzenekar (zenekarvezető: Zwickl Mihály), valamint a Miketz Kálmán Huszárbandérium). A díszőrséget a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiájának katonái biztosították, Szentendréről.