ORGONA10 – a Müpa orgonájának születésnapja

1879

10 éve avatták fel a Müpa mára világhírűvé vált orgonáját, amelyet a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra Kft, valamint a német Mühleisen Werkstätte für Orgelbau GmbH épített. A 10. születésnapon – ma és holnap – kétnapos ünnepi rendezvénysorozattal várják a közönséget.

A felnőtt koncertek mellett, nem lenne teljes az ünnep, ha a rendezők megfeledkeznének a gyerekekről. Így vasárnap délelőtt 10-kor OrgonaExpedíciót vezet Fassang László Liszt-díjas művész, akinek szakértő közreműködésével épült meg annak idején a nagyszerű hangszer. 11-kor Mészöly Ágnes erre az alkalomra írt mesejátéka, A királynő álma várja a gyerekeket a Fesztivál Színházban. A vasárnapi Cifra Palota is az orgonáról szól majd és délután is számos ingyenes kísérőprogram színesíti az ünnepi programot.

A születésnap alkalmából a Szamos Marcipán ünnepi desszertet készített négyféle ízben, amely a Müpa épületében található vendéglátó helyszíneken kapható.

02_1

7 érdekesség Európa egyik legnagyobb hangszeréről:

  • A MÚPA hangszere a szárazföldi Európa legnagyobb, mechanikus működési elvű koncerttermi orgonája.
  • 2005-ös áron számolva mintegy 800 millió forintba került.
  • Az orgona legnagyobb homlokzati eleme, a majorbass regiszter 32 láb (közel 10 méter) hosszú, 480 kilogramm tömegű. A homlokzatra került 92 ónsípot három hét alatt építették be.
  • A 92 regiszter, azaz egy-egy hangszínhez tartozó sípsorozat összesen 6712 sípot szólaltat meg.
  • A zegzugos felépítésű hangszer tisztítása manapság sem egyszerű és közel egy hónapos munka: a hangversenyterembe ugyan portól szűrt, kondicionált levegő érkezik a széksorok alatti szellőzőnyílásokból, az orgona aerofon működéséből fakadóan azonban tekintélyes mennyiségű levegő áramlik át a hangszer sípjain egy-egy évad alatt.
  • A fémsípokat úgynevezett orgonaötvözetből, ón és ólom változó arányú keverékéből készítik, így a szakemberek csak kesztyűben dolgozhatnak, hogy megvédjék a hangszert a tenyerén termelődő zsírsavaktól, amelyek idővel korróziót okoznának a síp felületén.
  •  A Müpa orgonájának teljes intonációja tíz hónapig tartott. De ezzel még mindig nem volt kulcsrakész a hangszer (és ez nem szóvirág: a Müpa orgonája valóban slusszkulccsal indul), az intonáció után a hangolás következett, amely során a sípok hangmagasságát az alapregiszter frekvenciájához állították. Többek között ez volt az oka annak, hogy az épület megnyitása után több mint egy évvel, 2006. május 22-én avatták fel az orgonát.

A 10 éves orgona építésének történetéről itt olvashatnak.