Február 25. a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja. A pécsi székhelyű Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre az egy utazó vagonkiállítással adózik az ártatlanul elhurcoltak emlékének.
A Lágerjárat elnevezésű kiállítás elsőként Budapesten a Nyugati pályaudvaron lesz látható. A február 24-i megnyitót követően március 15-ig, naponta 10 és 17 óra között látogatható. A fővárosi bemutatást követően a Lágerjárat olyan magyarországi vasútállomásokon lesz látható, amelyekről – 1944 végén és 1945 elején – deportálások indultak a Szovjetunióba.
A „málenkij robot” emlékezete sokáig tabutéma volt. Az országot beutazó vagonkiállítás célja, hogy megismertesse a közönséggel, és elsősorban a fiatalsággal, ezt az eddig méltatlanul elhallgatott történelmi tényt.
A Lágerjárat vagonja nem tartalmaz múzeumi tárgyakat vagy relikviákat. A berendezett, G típusú, korhű tehervagon egy szimbólum. Szimbóluma az emlékezésnek és szelíd eszköze az emlékeztetésnek. A tablókon a kor történelmi háttere jelenik meg, szöveges formában, fényképekkel illusztrálva. A művészet és a mai technika segítségével emlékeztet XX. századi történelmünk embertelenségeire.
A kiállítás fontos részét képezik a folyamatosan futó filmek:
Jurkovics János – Havasi János: Idegen ég alatt – Dokumentumfilm az Ural környéki kutatómunkáról,
Pécsi Csaba – Pécsi Dániel: A mi Golgotánk – Emlékfilm,
Havasi Dániel: PERM 36 – Az utolsó GULAG láger – dokumentumfilm
Bartók Csaba: Ártatlanul a Gulágon – Túlélők emlékezete
A vagonban ismeretátadó, oktató programra is lehetőség nyílik, helyszíni tárlatvezetés és rendhagyó történelemóra keretében.
Forrás: zentrum.hu