#moszkvater – kiállítás a Széll Kálmán térről

2580

2016. tavaszán új időszaki kiállítás nyílik a Kiscelli Múzeumban #moszkvater címmel, amely az újjáalakuló Széll Kálmán tér történetét és a városlakóknak a térhez kötődő élményeit, emlékeit idézi fel.

Amennyiben Ön is szívesen megosztaná a kiállítás kurátoraival a tér elmúlt évtizedeivel vagy jelenével kapcsolatos emléktárgyait, vagy akár személyes történetét, örömmel várjuk jelentkezését a moszkvater@kiscellimuzeum.hu email címen!

Bővebben a tervezett kiállításról:

2016 tavaszán új élet kezdődik Budapest egyik jól ismert terén, a Széll Kálmán téren. A több évtizede tervezett felújítás várhatóan teljesen átszabja az arculatot, és olyan emblematikus objektumok is végleg eltűnnek a térről, mint a gomba, az óra, a lépcsősor… Moszkva tér volt, nincs és nem is lesz. Vagy mégis? A Kiscelli Múzeum új időszaki kiállításán ugyanis újra „moszkvaterezhetünk” – legalábbis ezt ígérik a tárlat kurátorai.

A jó pár hónapja kezdődött bontás során ugyanis nem lett minden az enyészeté. A Kiscelli Múzeumba került például a „moszkvatéri” óra, amely nemsokára műtárggyá magasztosulva kerül kiállításra. Szintén múzeumi műkinccsé váltak azok a kandeláberek, amelyek az egykori lépcsősor megvilágítását szolgálták. Ezek hamarosan újra láthatók, érinthetők, tapasztalhatók lesznek a múzeum kiállítóterében. A kiállítás a #moszkvater címet kapta. Egybeírva, kisbetűvel, ékezet nélkül és egy kettős kereszttel a szó elején. A kiállítás kurátorai nem kívánnak lázadni a címadással, csupán arra utalnak, hogy a ma használatos köznyelvben (sajos, vagy nem sajnos), de ma is „moszkva” a Moszkva. A kiállítás egyik fő vezérfonala is arra az időszakra utal, amikor a tér az orosz főváros nevét viselte. Tagadhatatlan, hogy a sok funkciót megélt városszövet ez alatt a név alatt nyerte el azt a nagyon sajátságos szerepét, amely által fogalommá vált a főváros életében. Galerik, bandákba verődő bulizók találkahelye, békés turisták gyülekező helyszíne, randevúk, csencselések színtere, és nem utolsósorban a város egyik legforgalmasabb közlekedési pontja. A kurátorok arra szeretnének magyarázatot adni, hogy hogyan és miért pont itt alakult ki ez a semmivel össze nem hasonlítható hangulat, amelyből a legkülönfélébb klipek, filmek alkotói is oly sokszor merítettek ihletet. A feladat nem könnyű: a bőség zavara nagyban nehezíti a rendezői munkát. A tér történetét ugyanis mi magunk írtuk és írjuk. Mi, hétköznapi emberek, a tér használói, akik mind benne vagyunk a „moszkvatérben”.

Persze a tárlat célja nem csak az elmúlt évtizedek bemutatása. A tér története az elmúlt évszázadokban is rengeteg mesélnivalóval gazdagodott, hiszen már az ókori rómaiak idején is Buda forgalmi csomópontjának, emberek fontos találkahelyének számított. Aztán az idők folyamán működött itt temető, téglagyár, sportpálya, mígnem egy szép napon begördültek az első villamosok…

Forrás: kiscellimuzeum.hu