Kerüljük el a bajt – készüljünk fel a fűtési szezonra!

772

Megkezdődött a fűtési szezon és ezzel együtt megjelentek a kéménytüzes, füstmérgezéses esetek. A katasztrófavédelemtől megtudtuk, hogy a tűzoltókat már naponta riasztják ilyen esetek és szén-monoxid-mérgezések miatt, miközben a gyakran tragikus kimenetelű események többsége kellő odafigyeléssel és felkészüléssel megelőzhető lenne. Mit tegyünk, hogy elkerüljük a bajt?

A szén-monoxid-mérgezés legtöbbször a tüzelő-, fűtő-, és egyéb berendezések (páraelszívó, kandalló) helytelen használatára, a karbantartás és ellenőrzés hiányára, vagy a helyiségek nem megfelelő szellőztetésére vezethető vissza. Éppen ezért különös jelentősége van a kémények rendszeres ellenőrzésének. A nehezen észlelhető színtelen és szagtalan szén-monoxid ugyanis jellemzően a tüzelőberendezésen vagy a nem megfelelően működő kéményből áramlik vissza a helyiség légterébe. Kerülhet mérgező gáz a lakótérbe nem kellően tömített kályhából, kandallóból, füstcsőből, kazánból, vagy az elszennyeződött fürdőszobai „átfolyós” vízmelegítőből is.

2016 második féléve óta – szolgáltatótól függetlenül – a lakosság számára végzett kéményseprőipari tevékenység ingyenes. Az egylakásos épületek – jellemzően a családi házak – tulajdonosai és használói a kéményseprést maguk kell kezdeményezzék. Ezt megtehetik online a kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ugyfelszolgalat weboldalon keresztül, vagy a 1818-as telefonszám 9.1.1 mellékén. A társasházak és a lakószövetkezeti ingatlanok esetében a kéményseprés sormunka keretében, előre ütemezve történik.

Csak engedélyezett típusú, kifogástalan műszaki állapotú tüzelő- és fűtőberendezést használjunk, ezt szakembernek kell beüzemelnie és javítania. A kémény állapotát előírt időszakonként – gázüzemű berendezés esetén kétévente, szilárd és olajtüzelésű berendezés esetén évente – ellenőriztessük. A gázkészüléket (kazán, bojler, konvektor) is évente vizsgáltassuk felül. Hasznos lehet a szén-monoxid-érzékelő készülék használata, egy megfelelő eszköz életet menthet. Ezek azonban nem helyettesítik a rendszeres karbantartást, felülvizsgálatot!

Az égéstermék-elvezetőkkel, kéményekkel, azok időszakos ellenőrzésével kapcsolatos kérdésekkel a kéményseprőket a 1818-as kormányzati ügyfélvonali telefonszámon, a 9.1. melléken érhetik el.

Tanácsos kikérni szakember véleményét szag- és páraelszívó vásárlása, kandalló és minimális légáteresztő képességű nyílászárók beépítése esetén. Lehetőség szerint használjunk a lakószobában légbevezetőt, a vizes helységekben (WC, fürdőszoba, konyha) légelvezetőt, így biztosítható garantáltan a megfelelő mennyiségű és minőségű levegő.

A kazánnal, főként vegyes tüzelésű kazánnal felszerelt ingatlanban a kémények ellenőrzése mellett érdemes átvizsgáltatni magát a berendezést is (vízkőlerakódás, biztonsági szelep működőképessége, csapok, szelepek állapota, vegyes tüzelés esetén huzatszabályzó állapota stb.). Mindezeken túl ügyelni kell a tüzelőanyag tárolására is: biztosítsuk a megfelelő távolságot a tüzelő-, fűtőberendezés és az éghető anyag között. A kazán közelében felhalmozott éghető anyagokat távolítsuk el.

Baj esetén azonnal hívjuk a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös, vagy a 112-es segélyhívó számon!

solymáronline