Ünnepek előtti rendőrségi figyelmeztetés

1185

Az év végi ünnepek közeledtével a főbb közlekedési útvonalakon, valamint a bevásárló- és üzletközpontok környékén megnövekszik a személy- és gépjárműforgalom. A karácsonyi bevásárlások idején fáradtabbak, figyelmetlenebbek lehetünk, kedvezve ezzel a tolvajoknak. A rendőrség az adventi időszakban – az állampolgárok biztonságérzetének javítása érdekében – kiemelt figyelmet fordít az alkalmi kirakodóvásárok helyszínére, a piacokra, üzemanyag-töltő állomásokra, pályaudvarokra, pénzintézetekre, valamint az olyan nagy tömegeket vonzó helyszínekre, ahol nagyobb eséllyel válhatunk vagyon elleni jogsértés áldozatává.

Védekezés a zseblopások ellen

A zseblopásokat jellemzően zsúfolt helyeken: az utcán, tömegközlekedési eszközökön, piacokon vagy bevásárlóközpontokban követik el. Éppen ezért pénzüket, bankkártyájukat, más értékeiket már akkor tegyék biztonságos helyre, amikor otthonról elindulnak. Fontos, hogy az értékeikre mindig ügyeljenek! A pénz- és irattárcákat ne a táskák, kosarak tetején tartsák és tárolásra a nadrág hátsó zsebei sem nyújtanak kellő biztonságot. Megfelelő védelmet csak a kabát belső, lehetőleg zárható zsebei nyújtanak.

Irataikat a lakáskulcstól és slusszkulcstól, míg PIN-kódjukat bankkártyájuktól elkülönítve tárolják! Télen a vastagabb felsőruházat miatt kevésbé lehet érezni, ha valaki belenyúl a zsebükbe. Ha mégis megtörtént a lopás és ezt észlelték, ne szálljanak szembe a tolvajjal! Hívjanak segítséget, értesítsék a rendőrséget a 112-es segélyhívó számot tárcsázva! Ha a lopás során az iratok mellett a lakáskulcsot is elvitték, sürgősen cseréltessék le a zárat, ha pedig a bankkártyájuk tűnt el, azt azonnal tiltassák le!

Tömegközlekedési eszközök

Táskájukat tartsák zárva, lehetőség szerint használjanak a cipzáron kívül csattal is zárható táskát, amely nehezíti a hozzáférést. A kezükkel, karjukkal öleljék át táskájukat! Tömegben lehetőség szerint ne tegyék könnyelműen a hátukra, oldalukra! Értékeikre ne hívják fel a figyelmet azzal, hogy tömegközlekedési eszközön például a tárcájukból pénzt vesznek ki, vagy a nagy értékű mobiltelefonjukat, tabletjüket látványosan használják.

Ha tömegközlekedési eszközön vagy bevásárlásnál szokatlan, oda nem illő esemény történik – például néhány ember heves szóváltásba bocsátkozik vagy valaki elájul – a segítségnyújtás mellett tanácsos az értékeire még inkább odafigyelni! Nagyon sok tolvaj használja ki az emberek jó szándékát, segítőkészségét, illetve az ilyen jellegű eseményekből adódó figyelmetlenségét, a zűrzavart. Ha felmerül a gyanú, hogy a bevásárló helyen vagy tömegközlekedési eszközön zsebtolvajok tevékenykednek, jelezzék a biztonsági szolgálat tagjainak, illetőleg a jármű vezetőjének, és kérdezzék meg, hogy utazik-e rendőr a járművön. Amennyiben szükséges, hívják a 112 segélyhívó telefonszámot!

A pályaudvarokon és a vonatokon is előfordulhatnak csomaglopások. Bőröndjeiket ne bízzák ismeretlenekre, használják inkább a csomagmegőrzőket! Le- és felszálláskor ügyeljenek a táskáikra! Lopás esetén azonnal értesítsék a jegykezelőt vagy a rendőrséget!

Bevásárlóközpontok

Vásárlás közben a pénztárcájukat és a kézitáskájukat ne tegyék a bevásárlókosarakba! Az ékszerekre, az általunk használt telefonra szintén felfigyelnek a tolvajok, ezért célszerű ezeket diszkréten, a ruha alatt viselni. Az ajándék kiválasztásakor, a ruhaneműk felpróbálásakor is ügyeljenek értékeikre, a már megvásárolt ajándékokat ne hagyják felügyelet nélkül!

Gépjárműfeltörések megelőzése

A parkolás után és két vásárlás között is ellenőrizzék, hogy nem maradt-e a gépkocsi utasterében, látható helyen értékes vagyontárgy, műszaki cikk, korábban megvásárolt ajándék. Az autóból kiszállva a parkolóban ne pakoljanak a csomagtartóba, mivel ezt a tolvajok kifigyelhetik. Érdemes már elindulás előtt a csomagtartóba rakni azokat a dolgokat, amelyekre a következő megállónál már nem lesz szükségünk.

A gépkocsiban látható helyen hagyott táska vagy ruházat akkor is felhívja az elkövető figyelmét, ha abban nincs érték, mivel ezt nem tudhatja a tettes és az ablakbetöréssel történő ellopásához elegendő lehet pár másodperc. A jármű ajtaját zárják le, valamint az ablakokat húzzák fel, amikor kiszálltak a kocsiból, még akkor is, ha csak rövid időre távoznak. Az indítókulcsot mindig tartsák maguknál, olyan biztonságos helyen, hogy azt ne tudják jogtalanul megszerezni. Amennyiben lehetőségük van rá, parkoljanak kijelölt parkolóban és olyan helyen, amely közel esik a célba vett üzlet bejáratához, esetleg térfigyelő kamera közelében, az esti órákban pedig ott, ahol világítás van, a parkolóhely belátható és forgalmas. A vásárlást követően, ha már bepakoltak a kocsijukba, ne menjenek vissza az üzletbe, mert ezt a potenciális tettes kifigyelheti és feltörheti autójukat. Alkalmazzanak minősített mechanikai és elektronikus vagyonvédelmi biztonsági rendszereket, eszközöket gépkocsijukon, amelyek beszerelését érdemes szakműhelyben elvégeztetni.

Az autó távirányítóval való lezárása után minden esetben győződjenek meg arról, hogy a központi zár valóban lezárt-e.

Amennyiben azt tapasztalják, hogy feltörték kocsijukat, ne nyúljanak semmihez, hiszen a gépkocsit és annak környezetét a rendőrség vizsgálni fogja.

(Forrás:police.hu)